12 Ağustos 2015 Çarşamba

Kody Keplinger : SAP (Silik,Aksi,Paspal)

6931356

TANITIM

O içimizden biri. Hatta belki de sizsiniz…

Bazen en büyük aşklar gerçekten de nefretle başlar…


On yedi yaşındaki Bianca Piper sivri dilli fakat vefalı bir dosttur ancak arkadaşları kadar güzel olmadığını düşünmektedir. Ayrıca neredeyse okuldaki bütün kızlarla birlikte olmuş çekici Wesley Rush'ın cazibesine kapılmayacak kadar da akıllıdır. Aslında Bianca ondan nefret etmektedir ve Wesley de ona "Sap" lakabını takmıştır.


Ailesiyle işlerin yolunda gitmediği bir gün Bianca kafasını dağıtacak bir şeylere ihtiyaç duyar ve kendini Wesley'yi öperken bulur. İşin kötüsü, bundan hoşlanır da... Sorunlarından kaçmak isteyen genç kız, Wesley'yle duygusallıktan uzak bir ilişkiye başlar.


Ancak olaylar hiç beklemediği şekilde gelişir: Wesley'nin çok da kötü bir dert ortağı olmadığı, onun da hayatının altüst olduğu ortaya çıkınca Bianca dehşetle, nefret ettiğini düşündüğü çocuğa âşık olmaya başladığını fark edecektir...


YORUMUM


         SAP ya da orijinal adı ile The Duff dilimize çevrilmeden önce filmini izlemiş ve çok beğenmiştim.Filmin yorumunu bloga girmemiştim çünkü kitabı o sıralar okumamıştım (Evet filmi kitabı okumadan önce izledim ve bu yüzden büyük ihtimalle kitap tanrı veya tanrıçalarının beni lanetleyeceğini biliyorum).Yani film ne kadar kitaba bağlı kalmış bilemiyordum.Şimdi ise biliyorum.Bağlı falan kalmamış.Sadece kitabın ana temasını almış ve bence asıl anlatılmak istenen konu filmde daha iyi yansıtılmıştı.
           286 sayfacık kısa bir kitap.Yazar zaten o kadar akıcı ve eğlenceli yazmış ki nasıl bittiğini anlayamadım.Bu arada yazarımızın bu kitabı yazarken 17 yaşında olduğunu da belirtmek isterim (Evet bencede vay canına).Genç yaşında ve daha ilk kitabı olmasını varsayarsak bence çok iyi bir iş çıkarmış. 
        Eğlenceli diyorum ama bütün kitabın gırgır şamata ile geçtiğini düşünmeyin.Bir gencin yaşadığı  ya da yaşayabileceği daha ciddi sorunlara da yer veriyor.Tabi bu kısmı film almamış.Film ise daha çok SAP olayı kısmında durmuş.Yani ben güleyim,eğleneyim,biraz kafam dağılsın diyorsanız filmi daha çok öneririm.
       SAP diye yazıp duruyorum fakat anlamı nedir ve kimler için kullanılıyor hiç söylemiyorum.Açılımı Silik Aksi Paspal anlamına geliyor ki orijinaline göre oldukça iyimser bir açılım olmuş.Bir arkadaş grubunda genellikle diğerleri kadar göze çarpmayan kişiler için kullanılıyor.Kitaptaki amaçla bahsedersek,eğer birinden çok hoşlanıyorsanız ama konuşacak cesaretiniz yoksa hoşlandığınız kişinin SAP olan arkadaşıyla konuşarak hoşlandığınız kişiye ulaşmanız bir nevi daha kolay oluyor.(Daha ayrıntılı bilgi için filmi izlemenizi tavsiye ederim.)         
          Kitapta ve filmdeki tek ortak favori ögem Wesley Rush ve Bianca Piper çifti.İkisini düşünmek bile yüzümde bir gülümsemenin belirmesine yol açıyor.Keşke kitapta ikili arasındaki diyaloga daha çok yer verilseymiş.   Ve bir itirafta bulunmam gerekirse filmi bir tık kadar daha çok sevdim.Filmden sonra kitap bende biraz hayal kırıklığı yaşattı.Bu yüzden önce kitabı mı okumalıyım filmi mi izlemeliyim diye iyi düşünün.Ama ikisinde de büyük bir beklenti içerisinde olmayın.
     

       Bir SAP'tan sevgilerle ,
Kitap Gezgini

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder