3 Kasım 2015 Salı

Stephanie Perkins : Paris'te Aşk

  6936382

TANITIM

Ah Aşk... Ne Seninle Ne de Sensiz... Bu kitabı okuduğunuz süre boyunca âşık olma hissi bütün benliğinizi saracak...

Anna; babasının isteğiyle lisedeki son yılını Atlanta'dan, evinden, annesinden, en yakın arkadaşı Bridgette'den ve hoşlandığı çocuk Toph'tan ayrı bir şekilde geçirmek zorunda kalmış ve Paris'teki Amerikan Okulu'na yazdırılmıştır. Hem alıştığı yaşam tarzından uzaklaşmak hem de yeni bir kültüre uyum sağlamaya çalışmak Anna için çok zordur. Fakat kısa zaman içinde kendine yeni arkadaşlar edinir. Tabii onu Paris'te özel hissettiren biri vardır: Etienne. Fakat Etienne başka biriyle ilişki yaşamaktadır. Anna; Etienne ve Toph arasında gidip gelmekte ve ait olduğu yeri yani "ev"ini aramaktadır.

Çok sevdiğim bir lisem vardı; artık yok.
Çok sevdiğim bir çocuk vardı; artık yok.
Çok sevdiğim bir arkadaşım vardı; artık yok.

Artık Paris benim de evim.
Yeni arkadaşlar, yeni aşklar…
Ah aşk…
Ne seninle ne de sensiz…

Oysa ben imkânsızı değil, gerçek aşkı arıyordum.
Ama aşk, hayallerde yaşanamayacak kadar gerçek; hayalleri süsleyecek kadar pembeydi Paris'te…

YORUMUM

   Paris'e gitmediyseniz ya da gitmeyi düşünmediyseniz bile bu kitabı okuduktan sonra fikriniz değişecektir.Şahsen "Sıfır Noktası"na gitmeyi şu an fazlasıyla istiyorum.


  Aslında kitapta en sevdiğim kısımlardan biri de Paris hakkında da bilgiler verilmesiydi.Üstelik bu bilgileri alırken ansiklopediden okuyormuş gibi değil de gerçekten orada yaşayıp görerek öğreniyor gibiydim.Kendime bir ara gerçekte Parisli olmadığımı ya da orada bulunmadığımı hatırlatmam gerekti.
       
      
  Anna ve Etienne oldukça gerçekçi karakterler olmuş.Özellikle kitaplarda sürekli okuduğumuz "mükemmel" erkek tasvirlerinin aksine Etienne'in kusurları vardı ve bu kusurlar bence onu daha iyi yapıyordu.Anna'nın da kendince kusurları vardı bu yüzden Etienne hakkındaki düşüncelerim onun için de geçerli.
        

      Büyük umutlarla başlamamıştım.Hatta dürüst olmak gerekirse hiç umudum yoktu.Sadece zaman geçsin,kafamı fazla yormayacağım bir kitap okumak istediğimden seçmiştim.İyi bir seçim yapmışım.Tamam kitabı birçok yönden beğenmiş olabilirim ve umduğumdan çok daha iyi çıkmış olabilir ama okumadan ölmemeniz gereken 100 kitap arasınada koymazdım. 
     Yazarın Türkiye'de çıkan ilk kitabı Paris'te Aşk.Yakın zamanda Yabancı Yayınları'ndan "Lola ve Komşu Çocuk" isimli bir kitabı daha dilimize çevrildi.Umarım kısa zamanda onuda okuma şansım olur.

Sevgilerle,
Kitap Gezgini  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder