16 Şubat 2013 Cumartesi

Jennifer L. Armentrout : Melez Sözleşmeleri / Melez

           

TANITIM

Hematoi ırkı, tanrılarla yaratıkların soyu. İki Hematoi çocuğu Safkan sayılıyor ve tanrısal güçlere sahip oluyor. Hematoilerle ölümlülerin çocukları olan Melezlerde ise bu güçler yok. Bu melezlerin sadece iki seçeneği var: eğitimli birer Avcı olup iblis avlayabilir ya da Safkanların evlerinde kölelik yapabilirler.

Bir Melez olan Alexandria, yaşamını tuvalet temizleyerek geçirmek yerine tehlikeye atmaya razı ama bunu da yüzüne gözüne bulaştırabilir. Avcılık öğrencilerinin uyması gereken belli kurallar var. Alex'in bu kuralların hepsiyle başı dertte ama en fazla birinci kural onun için büyük sorun: Safkanlarla Melezler arasında ilişki yasak.

Ne yazık ki Alex, Safkan Aiden'a çok fena âşık. Ancak bu aşk onun tek büyük sorunu değil; daha büyük bir sorun, okuldan mezun olana kadar hayatta kalmak ve bir Avcı olmak. Görevinde başarısızlığa uğrarsa ölümden ya da kölelikten de kötü bir son onu bekliyor: bir iblise dönüşmek ve Aiden'ın avı olmak.

Daha korkunç bir şey düşünülebilir mi?

Melez, Yunan Mitolojisine bambaşka bir bakış açısı kazandırıp dünyada büyük yankı uyandıran Melez Sözleşmeleri serisinin ilk kitabıdır.


YORUMUM

*Spoiler vardır.

    Melez Sözleşmeleri ilk çıktığı zaman konusundan çok kapağı ilgimi çekmişti.O zamanlar okuyacağım başka kitaplar var diye almamıştım.Şimdi bu yüzden çok pişmanım.

    Obsidiyen'i okuduktan sonra bu serininde güzel olacağını düşünerek aldım.Ama birde ne göreyim (daha doğrusu okuyayım) Vampir Akademisine bu kadar mı benzer dedim.Birkaç örnek vermek gerekirse MS'de iblisler safkanlardan "eter" denilen bir çeşit maddeyi emerek besleniyor.Aynı zamanda bir safkanın iblis olabilmesi içinde yine bir safkanın "eter" denilen maddeyi içmesi gerekiyor(bkz. strigoiler).Aiden ve Alex ilişkisi = Rose ve Dimitri ilişkisi vb. birçok  özellik gözüme çarptı.Bu yüzden başlarda kitaptan biraz soğudum.

Ama ne demişler Sezar'ın hakkı Sezar'a.Yazar yine kurgusuyla ve de sürüklüyeci anlatımı ile kendini belli ediyor (aynı zamanda çevirmeni de bu konuda tebrik ederim.).Kitap Apollyon olma olayı ile VA serisinden kendini ayırmış oluyor.Ayrıca MS'de Seth var.Sırf onun için okuyabilirim (sanırım bu yorumumla da tarafımı belli etmiş oldum.Team Seth!)Apollyon nedir?Kimlerde görülür?Yan etkisi var mıdır? gibi sorularınız olabilir.Cevaplarını vermekten büyük bir zevk duyarak söylüyorum.Apollyon safkan ya da melezlerde (maalesef insanlarda olmuyor) görülen bir çeşit onların süper kahramanı olan kişi.Evet tekil kullandım çünkü sadece bir kişi olabiliyor.Ama arada bir istisna olmuyor da değil (bkz. Alex).Apolloyon olanlar beş elementi de kontrol edebiliyorlar.Oysaki bir safkan dört elementten sadece birini kontrol edebiliyor.Aynı zamanda çok hızlı ve güçlüler.Yan etki olarak da sanırım büyük bir ego diyebiliriz.

Alex'i gerçekten sevdim.Neden bilmem ama her zaman bu tip kız/kadın karakterler benim için hep ayrı bir yere sahip olmuştur.Safkan'ı okumak için sabırsızlanıyorum ama serinin üçüncü kitabı Deity namı diğer Tanrı'nın çıkmasını bekliyorum.İkisini birden okumak daha mantıklı gözüktü.

Not:Üçüncü kitap mart ayında çıkacak.


                                                                   Sevgilerle,
Kitap Gezgini

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder