16 Ağustos 2013 Cuma

Maria V. Snyder : Zehir Ustası

                               TANITIM

    Yelena idam edilmek üzereyken sıradışı bir teklif alır: Ixianın yeni komutanı Ambroseun çeşnicisi olmayı kabul ederse, hapisten kurtulup en güzel yemekleri yiyecek ve sarayda yaşayacaktır. Ama komutanın en güvendiği adamı Valek, Yelenaya Kelebek Tozu adında bir zehir içirir. Böylece Yelena Valekten her gün panzehir almak zorunda kalır yoksa onu acılı bir son beklemektedir. Kaçsa da, kalsan da ölüm hep arkasındadır.

  Yelena her gün zehir konusunda eğitimler alır ve giderek uzmanlaşır; sarayda dostlar bile edinmeye başlamıştır. Fakat bu kez de yetimhanedeki korkunç geçmişi Yelena'nın peşini bırakmaz. Çok geçmeden, yeni askeri yönetime isyan edip eski krallığı savunan isyancılar ve görüldüğü yerde vurulması emredilen büyücüler de, Yelena'nın düşmanları arasına katılır.


    YORUMUM

    Efendim şu son iki haftadır artık yaz tatilinin bitmesine üzülmemden mi yoksa mevsimler arasında en az sevdiğim mevsime geçiyor olmamızdan mı bilemem canım bir kitabı okumak dursun bakmak bile içimden gelmiyordu.

   Onun yerine Supernatural izleyip Sam'in saçlarının her bölümde yaklaşık kaç santim uzadığını hesaplamaya çalışıyor ve Cass'in mavi gözlerine kapılıp konuşmaların çoğunu duymayıp bölümü neredeyse tekrar izlemek zorunda kalıyordum.

   (Bu arada dizide daha 5. Sezondayım -bir ara izlemeyi bıraktım,aklımı kaybetmiş olmalıyım- o yüzden lütfen spoiler yazmayın.)

   Biliyorum içinizden senin sıkıcı günlerini neden okuyorum diye içinizden söylendiğinizi ya da bir diziyi kitaba mı tercih ediyorsun - Diziyi hiç izledin mi?!- diye söylendiğinizi tahmin edebiliyorum.Bu yüzden kitaba geçiyorum.

 Sevgili dünyalar tatlısı/yakışıklısı okuyucum bu kitapla ilgili beğenmedim, hayatımda böyle sıkıcı bir kitap görmedim,yazarın başına karakterleri kadar taş yağsın vb. yorumlarla karşılaşmayacaksın. 

   Ola ki karşılaşırsan inanma. Çünkü büyük ihtimalle bu seriyi bir tek kendime istediğimden seni uzak tutmaya çalışıyorumdur.

  Aslında serinin bana ait olması için çok geç kaldığımı düşünüyorum.Seri tamamlanalı baya bir oldu.Kendimi kandırmanın alemi yok.Ne yapalım şansımızı başka bir seriye deniycez.

   Kitabı ilk goodreads'te mi bir blog da mı gördüm hatırlamıyorum.Tek hatırladığım kapağına vurulduğumdu.

  Sonra serinin Türkçeye çevrileceğini öğrendim ve kısa süreli bir baygınlık yaşadım.Sonra bir de ne göreyim Türkçe edisyonunda kitabın kapağı farklı.Kendimi üzüntüden yerlere attım ama sonra bu kapağında o kadar da kötü olmadığına karar verdim (yalan).

Orjinal kapağı merak edenler için;
   
Poison Study (Study, #1)

  Aslında şimdi bakınca bana biraz Rapunzelvari geldi.Oysa ki o masalı o kadar sevmem bile.Tamam küçükken bayılırdım ve en son uyarlanan Karmakarışık(Tangled) filmini de çok sevmiştim.Sadece bir erkeğin saça tırmanması ve ayağındaki tüm kirleri o saça bulaştırmasının pek bir romantik yanını göremiyorum.

  Konu dağıldı.En son ne diyordum.Hmm... İşte kapak konusunda biraz hayal kırıklığına falan uğradım.Tabi kitabı okuyunca kapağına pek dert etmiyorsunuz.

  Yelena'yı ne sevdim ne sevmedim.Aynı durum Valek için de geçerli.Bir tek şu Güç ikizleri -umarım doğru yazmışımdır- olan Ari ve Janco benim en sevdiği karakterler oldu.Kitaplarda böle ikililere bayılıyorum.Kitabın tadı tuzu oluyorlar.

   En sevmediğim hatta suya bile gerek kalmadan boğabileceğim karakter Margg oldu.Biliyorum.Okuyanlar Brazell varken neden o diye haklı olarak sorabilirsiniz.Açıkçası cevabını bende bilmiyorum.

   Spoiler vermek gibi olmasın ama şu aşk olayına sanki gerek yokmuş.Yani neredeyse bütün kitap boyunca belli belirsiz bu konunun üzerinden geçmesi ve son anda buna ağırlık vermesi pek iyi olmamış sanki.Bu aşkı ikinci kitaba bıraksaymış daha mı iyi olurmuş acaba? Belki olurdu belki de olmazdı.Sanırım asla bilemeyeceğiz.

  Bir de şu Komutan ile ilgili olan gerçekte neyin nesiydi öyle? Spoiler- Ve belki bana inanmayacaksınız ama zehir ile ilgili şeyi tahmin etmiştim.O yüzden pek bir şaşkınlık yaşamadım.-Spoiler bitti.

     Böyle geçmişte bir yerde geçen büyünün karıştığı tarzda kitaplara bayılıyorum zaten.Eğer siz de bayılıyorum diyorsanız mutlaka tavsiye ediyorum.
   
    Çevirinin harika olduğunu söylememe bile gerek yok sanırım.Varsa harikaydı.Sayfalar su gibi akıp gitti.Ve bu kitap tekrar okuma aşkımı bana kazandırdı.

    Bu üçlemenin devam kitaplarının hem orjinal kapaklı hallerini hem de Türkçe edisyonlarını sırasıyla koyuyorum.Ve bilmiyorsanız diye söylüyorum bu seriyi Dex art arda o kadar hızlı çıkardı ki ben bile şaşırdım kaldım.Ve ben kolay kolay şaşırmam.

Magic Study (Study, #2)  

1966969   

    
                                                                    
                                                                                 Kitap Gezgini2 yorum:

  1. Yılışık aşk cümlelerini okumadığım için mutluyum ilk kitapta. Ne yapsalardı yani, 20. sayfadan aşık falan mı olsalardı? :D 2. kitapta Valek ve Yelena şeysi zaten daha iyi işleniyor.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bence hiç olmasaydı daha iyi olurdu ama neyse :D

      Sil